Dlaczego tej diety nie da się opisać jednym zdaniem?

Ważne jest, by zdać sobie sprawę, że gdy chodzi o odżywianie, trzeba raczej spojrzeć na całą dietę, niż po prostu dzielić ją na węglowodany, białka i tłuszcze. Żywność, którą spożywamy, zawiera te składniki. Większość warzyw i produktów białkowych zawiera tłuszcz, a wszyst­kie warzywa i owoce zawierają trochę cukru, odrobinę białka i nie­co tłuszczu. Całkowite wykluczenie tłuszczu lub cukru z diety jest niemożliwe, ale możesz mieć kontrolę nad tym, jakie produkty wybie­rasz. W każdej z kategorii żywności, które nazywamy po prostu białkami, węglowodanami i tłuszczami, występują produkty za­lecane i niewskazane. Wyeliminowanie którejkolwiek z tych kategorii z diety jest nierealne, ale błędem jest traktowanie wszystkich jednako­wo. Możesz wybrać produkty zalecane, które pomogą chronić twoje DNA poprzez uniknięcie otyłości, przejadania się oraz poprzez spoży­wanie odpowiedniej ilości związków fitochemicznych pochodzących z warzyw i owoców.

Nie otrujesz się, jedząc niewskazane produkty z tego zestawienia. Jednakże należę do tych, którzy wierzą, iż jest coś takiego jak śmietnikowa żywność – nie zaś tylko śmietnikowe diety. Jest wiele produktów spożywczych, które nie są korzystne dla twojego zdrowia i nie powin­ny one być podstawą twojej diety. Jeśli połączysz odpowiednio dużo niewłaściwych produktów, trudno nie uzyskać bezwartościowej diety.

  • Żywność, którą kupujesz, to żywność, którą zjadasz

W dzisiejszych czasach o wyborze żywności decyduje raczej smak, koszt i wygoda niż proces ostrożnej selekcji, który ludzie rozwinęli miliony lat temu w toku ewolucji. To, co kiedyś było słodkim owo­cem wiszącym na drzewie, teraz jest kartonowym pudłem wypełnio­nym słodzonymi, solonymi, przetworzonymi i pełnymi oleju nisko- błonnikowymi przekąskami, które pozornie są zdrowe. Obecnie mówi się, że krakersy serowe są dobrym źródłem wapnia. W dawnych cza­sach było tyle wapnia w diecie (około 1 600 miligramów), że ludzki organizm na drodze ewolucji stał się niewydajny w jego przyswajaniu. Dziś, by mieć pewność, że otrzymujesz tyle wapnia, ile jest potrzebne, by zapobiegać jego utracie z kości, konieczne są preparaty wapnio­we. Można wymienić wiele innych przykładów związków chemicz­nych, które kiedyś dostarczaliśmy w owocach i warzywach, a których już nie ma w diecie. Witaminę C łatwo uzyskać z pożywienia, jedząc owoce i warzywa, więc utraciliśmy gen do produkcji witaminy C, w przeciwieństwie do innych gatunków, które nie żywią się głównie owocami. Jeśli chodzi o inne związki chemiczne obecne w pożywieniu, niektóre wytwarzamy w organizmie, a niektóre przyjmujemy w diecie. Te fitozwiązki są tak samo ważne z punktu widzenia optymalnego zdro­wia jak witaminy, lecz najlepiej je uzyskać z szerokiej gamy warzyw i owoców. Jeśli jesz niezbędne warzywa i owoce oraz odpowiednią ilość białka, pozostałe kalorie mogą pochodzić z węglowodanów i tłuszczy. Pełnoziarniste płatki śniadaniowe i pieczywo są lepsze niż żywność zawierająca rafinowane węglowodany, które łatwiej zjeść w dużych ilościach bez uczucia sytości. Produkty pełnoziarniste przynoszą inne korzyści zdrowotne, między innymi poprawę funkcji jelit i dostarcze­nie w diecie elementów chroniących DNA.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.