Dostosowanie liczby spożywanych kalorii do potrzeb twojego organizmu

Możesz dopilnować, by twój bilans kaloryczny nie był dodatni, zwraca­jąc uwagę na wielkości zjadanych porcji oraz ćwicząc wystarczająco dużo, by nie przybierać na wadze. Jeśli tyjesz, zjadasz każdego dnia zbyt dużo kalorii w stosunku do tego, co spalasz. Gdy pierwszy raz przejdziesz ze zwykłej amerykańskiej diety na odżywianie według Kodu Kolorów, możesz zgubić kilka kilogramów, ponieważ owoce i warzywa dostarczają mniej kalorii na kęs niż chleb, ciasta i ciasteczka przygotowywane z rafinowanej mąki. Jeżeli szukasz dokładniejszego oszacowania zapotrzebowania kalorycznego, gdzie nauczysz się mierzyć beztłuszczową masę ciała i obliczać podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne przy uwzględnieniu faktu, że każdy kilogram beztłuszczowej masy ciała spala dziennie 31 kalorii.

  • Dostosowanie spożycia białka do potrzeb twojego organizmu

To, co pozostaje po odjęciu masy tkanki tłuszczowej od masy całkowitej, nazywamy beztłuszczową masą ciała. Tłuszcz nie wymaga dużo białka w pożywieniu, za to każdy kilogram beztłuszczowej masy ciała potrze­buje 2,2 grama białka na dzień. Przy braku odpowiedniego spożycia białka będziesz tracić białko z własnych mięśni. W ciągu ostatnich dziesięcioleci, gdy popularne stały się diety bardzo niskotłuszczowe, białko w diecie zostało błędnie wyeliminowane lub drastycznie ogra­niczone, podczas gdy makarony i inne węglowodany rafinowane sta­nowiły przeważającą część naszego pożywienia.

To zaskakujące, jak wiele widziałem kobiet, które na śniadanie jadły bułkę z kawą, bezmięsną sałatkę w porze lunchu oraz makaron, rów­nież bez mięsa, na obiad. Wyglądały bardzo szczupło, ale miały bar­dzo niską beztłuszczową masę ciała. Pomimo że wyglądały szczupło, były naprawdę otłuszczone, co stwierdzałem po zmierzeniu ich tkanki tłuszczowej. Ponadto przez cały czas były też głodne. Potrzebowały tak mało kalorii, że były wręcz skazane na ich drastyczne ograniczanie. Białko zaspokoi apetyt pomiędzy posiłkami, musisz też zjeść trochę białka w każdym posiłku, po to by pokryć swoje dzienne zapotrzebo­wanie. Nie musisz jeść sera, steków, burgerów i antrykotu, aby zjeść potrzebną ilość białka, jak radzą w niektórych popularnych planach dietetycznych. Konieczną ilość białka możesz uzyskać bez zbędnego tłuszczu, jedząc białe mięso z kurczaka czy indyka, wiele rodzajów ryb i innych owoców morza oraz białko sojowe pochodzące z napojów sojowych czy sojowego zamiennika mięs. Jedz białko w każdym posił­ku – 85 gramów produktów białkowych podczas każdego posiłku, jeśli jesteś kobietą, a 170, jeżeli jesteś mężczyzną. Wówczas będzie można pominąć dokładne wyliczenia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.