Kontrolowanie spożycia tłuszczów

Łatwo dać się zwieść, jeśli chodzi o ilość spożywanego tłuszczu. W każ­dym bufecie czy barze sałatkowym możesz dostać wysokotłuszczowy i wysokobłonnikowy posiłek bogaty w warzywa i owoce, dzięki zwy­kłemu polaniu sałatki ciężkim sosem Tysiąc Wysp, włoskim, francu­skim czy rosyjskim. Wiesz, że sałatka z kurczaka po chińsku dostarcza ponad 1000 kalorii? Wszystkie te sosy sałatkowe, pochodzące z róż­nych zakątków świata, mają jedną wspólną cechę – wystarczająco dużo dodatkowych kalorii, by przybyło ci niechcianych kilogramów tłuszczu. Używaj octu balsamicznego, winnego lub soku z cytryny, a sałatki przygotowuj z ciemnozielonej sałaty liściastej, zielonej i czer­wonej papryki, pieczarek, cebuli i pomidorów. Jeżeli możesz sobie pozwolić na 140 kalorii w łyżce stołowej, najlepiej dodaj do sałatki odrobinę oliwy z oliwek extra virgin lub kilka kawałków awokado dla podkreślenia smaku. Oliwa z oliwek i awokado zawierają pożyteczne jednonienasycone kwasy tłuszczowe, nie zaś hydrogenizowane i wielonienasycone oleje roślinne, jak większość sosów sałatkowych.

  • Owoce, warzywa i przyprawy: twoja ogrodowa apteka

Ludzie pierwotni musieli zjadać wiele kilogramów niskotłuszczowych i wysokobłonnikowych owoców i warzyw, by uzyskać wartościowe ka­lorie potrzebne do przeżycia, tymczasem współcześni nie mogą nic poradzić na to, że otrzymują ich zbyt dużo. Zaledwie garstka drobnych przekąsek typu orzeszki, chipsy czy ciasteczka dostarcza więcej kalorii niż dwie szklanki wielu warzyw, a przechodząc z kuchni do kanapy, nie spalamy zbyt wiele energii.

Nie wszystkie produkty z grupy warzyw i owoców są takie same. Mają niepowtarzalne właściwości, które dostarczają różnych zestawień substancji o wyjątkowym wpływie na biologię człowieka. Na przykład likopen, znajdujący się w pomidorach i produktach pomidorowych, koncentruje się w gruczole prostaty u mężczyzn. Luteina zaś i zeaksantyna, zawarte w szpinaku, kukurydzy i innych żółtych i zielonolistnych warzywach, gromadzą się w siatkówce i soczewce oka, a to obniża ryzy­ko wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Zatem zjedzenie po prostu pięciu porcji warzyw i owoców dziennie nie daje gwarancji, że spożywasz wystarczająco dużo różnych substancji potrzebnych do stymulacji metabolicznych ścieżek genów w różnych organach, na któ­re warzywa i owoce mogą korzystnie wpływać. Rodzaje żywności, któ­re stanowią o pełni wartości odżywczych twojej diety, mają ogromny wpływ na zawartość pożytecznych związków chemicznych, z których większość pochodzi z żywności roślinnej.

Pacjenci często mnie pytają, co mam na myśli, mówiąc „porcja”. Zasadą jest, że jedną porcję stanowi pół szklanki gotowanych lub cała szklanka surowych warzyw bądź owoców. Dziennie będziesz jeść sie­dem lub więcej porcji z różnych grup kolorystycznych owocowo-warzywnej diety Kodu Kolorów.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.