Kuchnia grecka, bliskowschodnia, włoska i hiszpańska

W tych ciepłych nadmorskich rejonach dostępnych jest więcej świe­żych owoców i warzyw niż gdzie indziej w Europie. Ryby i inne owo­ce morza, pomidory, papryka, jabłka, gruszki, czereśnie, orzechy, more­le, owoce cytrusowe oraz świeże i suszone zioła napełniają tę kuchnię tęczą kolorów i smaków. Czosnek, ostra papryka, dziko rosnące miej­scowe warzywa, świeże figi i arbuzy dodają ostrości i smaku posiłkom.

Niestety, wiele z tych zdrowych kuchni zostało zmienionych, gdy dotarły do Ameryki. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci utrzymać Kod Kolorów:

  1. W Stanach Zjednoczonych restauracje włoskie są synonimem makaronu i pizzy. Obydwie te potrawy zostały zmienione w rafi­nowane węglowodany i tłuszcz, mało pasujące do Kodu Kolorów poza sosem do makaronu z dodatkiem oleju roślinnego. Zamów danie z kurczaka, rybne lub owoce morza z oddzielnie podanym makaronem. Poproś kelnera, by nie dodano oleju do makaronu. Oddzielnie zamów sos, i to raczej marinara niż mięsny. Dodasz go do makaronu tyle, ile potrzeba do nadania smaku, a przy okazji zobaczysz, jak tłusty jest ten sos.
  2. Żywność grecka również jest wyjątkowo zdrowa w Grecji, ale nie w Ameryce. Kanapki gyro przygotowywane z jagnięciny z kwaśną śmietaną i grillowaną cebulą w oleju zawierają do 1000 kalorii na sztukę. Zamiast tego weź sałatkę tabouli z grillowanym kur­czakiem, rybą lub krewetkami albo sałatkę z pomidorami, cebulą i ogórkiem.
  3. Kuchnia Bliskiego Wschodu jest ogólnym określeniem dla żyw­ności izraelskiej, perskiej i arabskiej, które nie różnią się zbytnio od kuchni greckiej. Smażone kotleciki z ziaren fasoli garbanzo, zwane „falafelem”, podawane w chlebku pita, z sałatą i sosem z oleju sezamowego, to izraelskie hot dogi i frytki połączone w jedno. Kotleciki z ziarna fasoli garbanzo smażone są w głębokim oleju roślinnym i zawierają dużo dodatkowych kalorii. W wielu często podawanych w tych kulturach deserach używa się cienkich płatów ciasta filio przekładanych warstwami tłustych mas, któ­re także mają dużo zbędnych kalorii. Byłem kiedyś w Arabii Saudyjskiej w bufecie sałatkowym pełnym wysokotłuszczowej żywności. Używa się tu dużych ilości oliwy z oliwek i innych dodatkowych tłuszczy, także w kilku bar­dzo ciekawych daniach owocowych zawierających figi i migdały. W kuchni perskiej z reguły wykorzystuje się jagnięcinę i ryby, ale także ryż z dodatkiem oliwy. Aby jeść owoce i warzywa w tylu różnych kolorach, skorzystaj ze swego Kodu Kolorów. Skosztuj wielu egzotycznych produktów, unikając zjadania dużych ilości jednego, konkretnego dania.
  4. Kuchnia hiszpańska jest sławna z paelli, która zawiera wieprzo­we kiełbaski, krewetki i ryby z ryżem. Do ryżu często dodawa­ny jest olej. I jeszcze raz spróbuj unikać dodatkowego tłuszczu i kalorii, a zamów sałatkę, warzywa i grillowanego kurczaka lub krewetki.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.