Ochrona DNA poprzez dietę

Zanim wyewoluował człowiek współczesny, jakieś 50 000 do 100 000 lat temu, w zakresie ochrony naszych komórek przed uszkodzenia­mi staliśmy się zależni od kolorowych substancji z warzyw i owoców. Co prawda w naszym organizmie istnieje system wytwarzania sub­stancji zabezpieczających DNA, jednak wiele z nich, takich jak gen wytwarzania witaminy C, zaniknęło podczas ewolucji po prostu dla­tego, że przestały być potrzebne dzięki dostatecznej ilości witaminy C w pierwotnej diecie. Niektóre z tych kolorowych substancji, takie jak te nadające pomarańczowy kolor marchwi, są magazynowane w tkan­ce tłuszczowej, inne zaś związki chemiczne, na przykład te w broku­łach, stymulują komórki do produkcji białek chroniących nasze DNA. Wiele ochronnych substancji znajdujących się w pożywieniu roślin­nym jest trawionych i w wydalanym moczu znajduje się zaledwie 20 procent zjedzonej ilości. Jednakże w procesie trawienia te składniki fitoodżywczeprzesyłają do DNA sygnał do produkcji specyficznych białek, zwanych enzymami, które mogą rozkładać zarówno te składniki fitoodżywcze, jak i niektóre toksyny produkowane w naszych komór­kach lub przyjmowane z pożywieniem. Tylko te toksyny, które mają strukturę chemiczną podobną do fitozwiązków w poszczególnych owocach i warzywach, są usuwane z organizmu.

Zatem spożywanie jak najbardziej zróżnicowanych grup produk­tów roślinnych ma sens. Te enzymy, które są wydzielane, by trawić związki fitoodżywcze, chronią także organizm przed chemikaliami znajdującymi się w lekach, od aspiryny do najsilniejszych antybiotyków. Fakt, że picie soku grejpfrutowego może mieć wpływ na sposób, w jaki twój organizm przyswaja najczęściej przepisywane leki obniża­jące poziom cholesterolu, potwierdza to stwierdzenie. Przy regularnym przyjmowaniu zalecanych dawek stężenie leku we krwi jest dwukrot­nie wyższe po trzech dniach picia zagęszczonego soku grejpfrutowego. Na powierzchni jelita cienkiego występuje enzym, którego produkcja jest zatrzymywana przez składniki soku grejpfrutowego. Taki rodzaj interakcji pomiędzy substancjami chemicznymi z grejpfruta a twoimi genami stanowi przykład, jak bardzo dieta może wpływać na system enzymów w organizmie.

  • Uszkodzenia DNA a najczęściej spotykane choroby

Wraz z wiekiem nasz system ochrony DNA staje się mniej efektywny, a organizm produkuje więcej tlenu w komórkach. Uszkodzenia DNA kumulują się, a niektóre zmiany genów prowadzą do chorób serca, nowotworów i choroby Alzheimera. Otyłość, która dotyka jednego na trzech Amerykanów, również stymuluje uszkodzenia DNA powodowane przez tlen. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zmienić dietę tak, by chronić twoje DNA.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.