Odrobina orzechowego szaleństwa ci nie zaszkodzi

Nie ma wątpliwości, że orzechy mogą tuczyć. Jedzone garściami są źródłem mnóstwa dodatkowych kalorii w i tak wysokotłuszczowej die­cie. Jednak w krajach, gdzie orzechy są istotnym źródłem kalorii, dąży się, by dieta była bogata w żywność roślinną i niskokaloryczną.

Ponieważ przeprowadzka do Azji Południowo-Wschodniej przewró­ciłaby ci życie do góry nogami, w diecie amerykańskiej zamiast dodat­kowo spożywać orzechy, lepiej zastąpić nimi inny produkt. Jedzone z umiarem, dla wzmocnienia smaku, orzechy mogą stanowić część zdrowego sposobu odżywiania. Nie tylko są smaczne, ale mają dużo składników odżywczych w każdym gramie. Większość z nich to nasio­na suszonych owoców drzew.

  • Orzeszki ziemne to nie orzechy

Orzeszki ziemne, które powszechnie uważa się za orzechy, tak napraw­dę są roślinami strączkowymi. Należą do tej samej rodziny co groszek i fasola. Ponieważ orzechy pochodzą z roślin, są naturalnie pozbawio­ne cholesterolu. Choć orzechy mają dużo kalorii jak na swą wielkość, uważane są za produkt wysokoodżywczy. Zawierają dużo składników odżywczych w odniesieniu do zawartych kalorii.

  • Orzechy zawierajg zwigzki fitochemiczne, minerały i dobre tłuszcze

Niektóre orzechy są dobrym źródłem tiaminy, niacyny, fosforu, cynku i soli kwasu foliowego (folanu), inne są doskonałym źródłem selenu, miedzi, magnezu, manganu i witaminy E. Orzechy są także bogate w różne składniki roślinne. We wszystkich gatunkach orzechów znaj­dujemy na przykład flawonoidy. Przeciwutleniacze te ograniczają tworzenie się w organizmie substancji, które mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów i chorób układu sercowo-naczyniowego. Relatywnie do ich wielkości, orzechy należą także do najlepszych roślinnych źródeł białka.

Orzechy zawierają zwykle dużo tłuszczu. W większości przypadków ponad 75 procent kalorii pochodzi z tłuszczów. Jednym z wyjątków jest kasztan jadalny, który ma zaledwie 8 procent kalorii pochodzących z tłuszczów. Większość tłuszczów w orzechach to tłuszcze jedno- i wielonienasycone. W przeciwieństwie do tłuszczów nasyconych (typowych dla czerwonego mięsa i nabiału), tłuszcze te nie podnoszą stężenia cholesterolu we krwi. Właściwie jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe podawane w małych ilościach mogą obniżyć jego stężenie. Orzechy włoskie i migdały są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, ale nie jadaj ich zbyt dużo. Garstka orzechów może zawierać setki kalorii, a wszystkie tłuszcze to 140 kalorii w łyżce stołowej.

Nigdy nie będzie serwisu o diecie orzechowej

Orzechy są wysokokaloryczne z uwagi na dużą zawartość tłuszczu. Jeśli więc próbujesz utrzymać obecną masę ciała, nie możesz dodać orzechów do diety, nie spodziewając się dodatkowych kilogramów. Na­tomiast możesz spróbować jeść je zamiast innych produktów. Jednym ze sposobów jest zamienić część mięsa na orzechy. Na przykład 30 gra­mów orzechów w miejsce 30 gramów mięsa. W piramidzie żywienio­wej USDA orzechy zaliczane są do grupy mięsnej, gdzie uznaje się je za źródło białka bez względu na wysoką zawartość tłuszczu. W piramidzie dla kuchni kalifornijskiej znalazły się na wierzchołku, zastępując cukier i oleje, i moim zdaniem powinny być stosowane w ilościach potrzebnych do nadania smaku innym potrawom. Jeśli lubisz przekąski, lepiej wyliczaj sobie orzechy, zamiast jeść je garścia­mi. Około 30 gramów prażonych orzechów nerkowca – 18 sztuk – ma mniej więcej 165 kalorii. Posypanie płatkami migdałów lub orzechami nerkowca wzmaga orzechowy smak i dodaje zapachu daniom warzyw­nym przy niewielkiej liczbie dodatkowych kalorii. Zasada dotycząca orzechów to nie więcej niż 30 gramów dziennie, chyba że spalasz tyle kalorii dziennie, że w ogóle nie musisz się nimi przejmować.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.